Farby do maszyn rolniczych – co warto o nich wiedzieć?

malowanie maszyn rolniczych

Osoby kupujące farbę np. do ciągnika mogą być zdziwione, że pomalowanie takiego pojazdu wymaga użycia jakiejś specjalnej farby. Bardziej zorientowani bywają właściciele kombajnów lub sprzętu używanego do obsiewu i zbiorów. Na rynku jest dużo odpowiednich farb, które poza estetyką gwarantują też bezpieczeństwo sprzętu.

Sprzęt malarski – czy jest potrzebny?

Tak jak w przypadku podobnych prac, do nakładania farby do maszyn rolniczych można zakupić odpowiedni sprzęt. Im większa lub bardziej skomplikowana maszyna tym jest to bardziej istotne. Ważne, by do specjalistycznych farb nie wybierać najprostszych pędzli lub wałków – nie zapewnią one odpowiedniej jakości nakładania.

W dużej ilości przypadków nie trzeba zapewniać sobie aż takiego zaplecza. Jednak jeśli chodzi o maszyny wykorzystywane przy zbiorach, w dużych gospodarstwach, gdzie na równi z wydajnością i jakością farb liczy się estetyka, profesjonalny sprzęt malarski będzie na pewno przydatny.

Farby specjalne – odpowiednie przygotowanie maszyn

Obecnie bardzo często używane są farby poliuretanowe lub poliuretanowo-akrylowe. Zapewniają bardzo dobre pokrycie powierzchni przy niewielkim wysiłku. Są doskonałym wyborem dla większości maszyn, urządzeń i pojazdów rolniczych, bo można je stosować na powierzchniach stalowych.

Często używa się dwóch warstw farby, co zapewnia doskonałą ochronę powierzchni. Tego rodzaju system malarski na maszyny sprawia, że powierzchnia wykazuje wysoką odporność na uderzenia, mróz, ekspozycję na silne światło słoneczne latem, a także oczywiście wilgoć.

Lakiery do metalu – czy są konieczne?

Farby do konstrukcji stalowych mogą bardzo dobrze zabezpieczać maszyny rolnicze i sprzęt wykorzystywany w gospodarstwie. Można jednak dodatkowo posłużyć się specjalnym lakierem do metalu. Poza funkcją estetyczną utrwala on farbę oraz może zapewnić ochronę przed ogniem.

Podsumowując, na rynku oferowane są przeróżne farby odpowiednie do zastosowania w rolnictwie. Można z powodzeniem malować nimi maszyny i pojazdy, zabezpieczając je w ten sposób np. przed korozją.