Dom bliźniak czy wolnostojący – jaki wybrać do zamieszkania?

idealny dom do zamieszkania

Budowa domu to nie jest łatwa sprawa. Jest to miejsce, które będziemy zamieszkiwać prawdopodobnie przez większość swojego życia. Każdy marzy o własnym domu, ale wiąże się to z wysokimi kosztami i zaangażowaniem dużej ilości czasu. Wybór rodzaju budownictwa nie jest prostą decyzją.

Dom bliźniak czy wolnostojący?

Dom bliźniak na pewno będzie tańszy w budowie. Koszty rozchodzą się zazwyczaj na dwa gospodarstwa domowe. Kolejną zaletą, która powoduje zmniejszenie kosztów przy budowie, jest jedna wspólna ściana, która powoduje zmniejszenie zużycia materiałów budowlanych oraz pozwoli na obniżenie kosztów ogrzewania. Na pewno komfort będzie mniejszy, ponieważ nie jest to samodzielna budowla i za ścianą są sąsiedzi. Przeprowadzenie remontu całego bliźniaka z zewnątrz nie będzie samodzielną decyzją, ponieważ dwóch właścicieli musi wyrazić zgodę na dokonanie zmiany w zamieszkiwanym bliźniaku. Chodzi tu głównie o dach albo przemalowywanie  obiektu. Konstrukcję takiego domu można porównać do życia w bloku, jednak mieszkańcy posiadają swoje własne ogródki. Dużo domów bliźniaczych jest budowanych  przez deweloperów. Na przykład dom bliźniak w Piszakawie jest w nowoczesnym stylu, który można wynająć albo zakupić.  Wynajem to dobra opcja na początek, aby zobaczyć jak wygląda mieszkanie w takim domu.

Dom wolnostojący jest o wiele droższy w budowie. Nie tylko wliczane są koszty postawienia takiego domu, ale trzeba wziąć  pod uwagę ogrzewanie, które będzie droższe. Wszystkie ściany muszą być otynkowane i koszty muszą być pokryte przez jedno gospodarstwo domowe. Nie ma tu jednak za bardzo możliwości rozłożenia kosztów. Jednak taka forma domu zapewni całkowitą prywatność oraz swobodę, nie martwiąc się o zachowanie i nastawienie sąsiadów za ścianą. Wszystkie decyzje związane ze zmianą wyglądu budowli zamieszkanej nie wymagają zgody pozostałych osób. Dom wolnostojący to dobra opcja dla osób, które nie mają problemu z pokryciem większych kosztów, a chcą posiadać całkowitą wygodę oraz prywatność.

Wpływ rozmiaru rodziny na wybór domu bliźniaka lub wolnostojącego

Ilość członków rodziny jest ważnym czynnikiem wpływającym na wybór pomiędzy domem bliźniakiem a wolnostojącym. Jeśli rodzina jest duża i potrzebuje więcej przestrzeni, wolnostojący dom może być lepszym wyborem, ponieważ zapewnia więcej prywatności i miejsca. Natomiast, jeśli rodzina jest mniejsza i nie potrzebuje tak dużo przestrzeni, dom bliźniak może być lepszym wyborem, ponieważ jest również tańszy w utrzymaniu.