Do czego służą transformatory toroidalne?

Transformatory to urządzenia, które przewodzą prąd, zmieniając jego napięcie. Występują powszechnie w przedmiotach codziennego użytku, a także w urządzeniach przemysłowych. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Wyróżniamy wiele rodzajów transformatorów, które dzielą się ze względu na budowę, jak i zastosowanie. Wśród transformatorów można wyróżniać transformatory toroidalne.

 

Czym są transformatory toroidalne?

 

Transformatory toroidalne to urządzenia umożliwiające przesyłanie mocy pomiędzy dwiema częściami danego obwodu czy instalacji elektrycznej. Stanowią izolację przy zmianie prądu u napięcia.Transformatory toroidalne to te, których rdzeń posiada owalny kształt.  Funkcjonują na zasadzie indukcji elektromagnetycznej – para sprzężonych cewek magnetycznych tworzy uzwojenie pierwotne i wtórne. Tworzenie izolacji przy zmianie prądu i napięcia powoduje, że znajdują one powszechne zastosowanie w technice oświetleniowej. Stosowane są także w firmach budowlanych i przemysłowych, zapewniając płynne działanie wymagających systemów elektrycznych. Są one proste w budowie, co przekłada się na zmniejszenie awaryjności. To jedna z tych cech, która powoduje, że tego typu transformatory są często wykorzystywane i znajdują szerokie zastosowanie.

 

Zastosowanie transformatorów toroidalnych

 

Transformatory toroidalne mają szerokie zastosowanie. Można je spotkać w urządzeniach przeznaczonych do przemysłu, jak i w przedmiotach codziennego użytku. Znajdują one zastosowanie w sprzęcie audio czy we wzmacniaczach elektroakustycznych. Stosowane są także w budowanie zasilaczy wielu maszyn i urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Wydajny transfer dużej ilości mocy jest głównym powodem wykorzystywania transformatorów. Dzięki szerokiemu zastosowaniu urządzeń tego rodzaju, możliwa jest ich eksploatacja w sposób ciągły, jak i przerywany. Producent transformatorów zapewnia o ich działaniu pod pełnym obciążeniem. Na rynku dostępne są transformatory toroidalne jednofazowe, a także przeznaczane do oświetlania żarówek halogenowych. Ich parametry pozwalają na dostosowanie sprzętu do wymagań.