Czy warto posiadać alkomat osobisty?

Każdego dnia gdzieś można usłyszeć o wypadku, który został spowodowany przez pijanego kierowcę. Niestety pomimo licznych kampanii i coraz surowszych kar nadal jest wielu kierowców, którzy wsiadają za kierownice po wypiciu alkoholu. To poważny błąd, ponieważ nawet pozornie niewielka jego ilość może doprowadzić do przykrego w skutkach incydentu drogowego. Jeżeli piliśmy alkohol, nie warto ryzykować utratą prawa jazdy, a nawet zdrowia czy życia. Aby uniknąć problemów, dobrze jest zainwestować w osobiste alkomaty, które umożliwią skuteczny pomiar zawartości alkoholu w organizmie.

Jazda po alkoholu a przepisy

Jazda po spożyciu alkoholu jest niedopuszczalna i to nie tylko ze względy na przepisy prawa, ale przede wszystkim bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego.

Zgodnie z art. 87 kodeksu wykroczeń, jazda samochodem ze stężeniem alkoholu w przedziale od 0,2‰ do 0,5 ‰ traktowana jest jako wykroczenie, natomiast jeżeli stężenie alkoholu jest większe niż 0,5‰, wówczas jest to przestępstwo zagrożone surowymi karami. Jakich konsekwencji może spodziewać się kierowca, który decyduje się na jazdę po alkoholu? Najsurowsza kara to odebranie prawa jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów. Ponadto należy liczyć się z wysoką grzywną lub koniecznością uiszczenia świadczenia na rzez Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Konsekwencją jazdy po alkoholu może być również wpisanie informacji o skazaniu do Rejestru Karnego.

Dlaczego warto mieć alkomat osobisty?

Dlaczego warto inwestować w alkomaty osobiste? Są to urządzenia, dzięki którym można sprawdzić zawartość alkoholu w organizmie i uniknąć surowych konsekwencji wynikających z jazdy na tzw. podwójnym gazie.

Dobrej jakości urządzenia, poddawane regularnej kalibracji pokazują precyzyjne wyniki pomiarów – wszystko to możliwe jest dzięki zastosowaniu czułych, elektrochemicznych sensorów. Dodatkowo obsługa alkomatów jest bardzo prosta i każdy sobie z nią poradzi bez problemu.

Zakup alkomatu nie jest dużym wydatkiem, za to pozwoli uniknąć w przyszłości wielu problemów i nieprzyjemnych sytuacji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze alkomatu?

O precyzyjnych pomiarach alkomatu decyduje sensor. Najlepszy jest elektrochemiczny, dzięki któremu niezależnie od warunków pomiary zawsze będą precyzyjne, w przeciwieństwie do wariantu półprzewodnikowego ze sporym marginesem błędu pomiarowego. Ponadto warto mieć też na względzie sposób pomiaru – to jaki będzie najlepszy dla danego przypadku, zależy przede wszystkim od tego, ile osób będzie z niego korzystało. W przypadku jednej osoby wybór nie będzie problemem, gdy z urządzenia będzie korzystać więcej osób, dobrym rozwiązaniem będzie wymienny ustnik lub opcja poboru powietrza bez konieczności dotykania ustnika.