Co wiesz o meblach skandynawskich?

Zimny, chłodny, naturalny, szary i minimalistyczny. Te słowa często określają klimat skandynawski. W tym wpisie postanowiliśmy wziąć na tapetę styl skandynawski – według nas najpopularniejszy obecnie sposób aranżacji wnętrz w Europie. W czym tkwi jego fenomen?

Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Skandynawia to raczej srogie skojarzenia. Lata w tym regionie Europy nie należą do najcieplejszych, zaś zimy są srogie. Ponadto problemem jest dostęp do promieni słonecznych, które mają istotny wpływ na funkcjonowanie ludzi oraz to jak się zachowują. A Skandynawowie to ludzie chłodni emocjonalnie, dość spokojni i zrównoważeni. Co jest więc w tym wszystkim takiego, że styl skandynawski jest masowo przejmowany przez Europejczyków?

Minimalizm jest w modzie

Styl skandynawski to przede wszystkim odejście od przepychu, bogactwa, chaosu. To minimalizm w czystej postaci, ale dodajmy minimalizm praktyczny. Niezależnie od tego czy aranżujemy salon, pokój dziecka czy sypialnię każde wnętrze musi spełniać określone wymogi. Zacznijmy może od kolorystyki, bo to priorytet w aranżacjach tego typu.

Odejście od barwnej kolorystyki

Najbardziej charakterystyczną cechą stylu skandynawskiego jest osobliwa kolorystyka. Barwy skandynawskie to przede wszystkim jasne kolory: biel, szarość i brąz. Warto jednak zaznaczyć, że dodatki do stylu skandynawskiego często łamią tę zasadę, nadając nieco kontrastu całej przestrzeni. Jasne ściany w połączeniu np z meblami z litego drewna to sztandarowe skandynawskie wnętrze w najlepszym wydaniu.

Elementy natury

Pod tym tajemniczym zagadnieniem rozumiemy elementy wykonane z litego, naturalnego drewna. Kominek? Proszę bardzo. Drewniane meble – a jakże. Pamiętajmy, że styl skandynawski także zawiera elementy ocieplające jego wizerunek. Każdy detal ma znaczenie. Firana w salonie powinna mieć taki kolor, aby mogła przepuszczać jak największą ilość naturalnego światła. Elementy dekoracyjne często mają pastelowe barwy, zaś dodatki drewniane sprawiają, że mieszkanie ożywa i jest bardziej przytulne.

Funkcjonalność ma ogromne znaczenie

Kupując meble w stylu skandynawskim nie zapominajmy, że oprócz białej kolorystyki powinny być także bardzo praktyczne. Skandynawowie lubią ułatwiać sobie życie i nad wyraz cenią praktyczne rozwiązania. Dla nich meble powinny być przede wszystkim wielofunkcyjne, pełne schowków. Z jednej strony muszą być komfortowe w użytkowaniu, z drugiej posiadać takie elementy, które sprawią, że wkomponują się w cały design.  Oczywiście wszystko powinno być zachowane, w bardzo nowoczesnym designie.