Co w sytuacji, kiedy wynajęte auto zostanie uszkodzone w kolizji drogowej?

kolizja wynajetym samochodem

Kolizja drogowa zawsze wiąże się ze stresem, a jeszcze więcej obaw budzi, gdy mamy do czynienia z uszkodzeniem wynajętego samochodu. W takiej sytuacji nie tylko musimy zmierzyć się z konsekwencjami wypadku, ale również z odpowiedzialnością względem wynajmującego auto. Jak więc postępować w przypadku kolizji z udziałem wynajętego pojazdu?

Procedury obowiązujące w wypożyczalni

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że każda wypożyczalnia samochodów posiada własne wytyczne dotyczące postępowania w sytuacji kolizji drogowej. Ważne jest, aby przed odebraniem pojazdu zapoznać się z procedurami oraz upewnić się, czy zostały zawarte w umowie wynajmu. W większości przypadków informacje na ten temat są przedstawiane przez przedstawiciela wypożyczalni lub dostępne są na stronie internetowej firmy – jak ma to miejsce np. przy wynajmie samochodów w Krakowie.

Druga istotna kwestia dotyczy ubezpieczenia, które powinno być zawarte w umowie wynajmu samochodu. Warto sprawdzić, jakie warunki ubezpieczenia AC lub OC zostały określone, czy istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kradzieży, czy też uszkodzeń powstałych w wyniku kolizji drogowej. Bez względu na rodzaj zakupionego ubezpieczenia, niezwłocznie po zdarzeniu należy zgłosić kolizję zarówno na policję, jak i do wypożyczalni. Właściwe dokumenty potwierdzające okoliczności zdarzenia oraz jego uczestników będą wymagane przez firmę wynajmującą auto.

Postępowanie po kolizji

W przypadku kolizji z udziałem wynajętego samochodu ważne jest również właściwe postępowanie po zdarzeniu. Należy pamiętać o tym, aby zachować spokój oraz prawidłowo zabezpieczyć miejsce kolizji, włączając światła awaryjne oraz ustawiając trójkąt ostrzegawczy. W miarę możliwości warto również wykonać zdjęcia miejsca zdarzenia oraz uszkodzeń pojazdu – szczególnie jeśli będziemy musieli tłumaczyć się ze swojej wersji zdarzeń przed wypożyczalnią bądź przedstawicielem ubezpieczyciela.