Badanie ENG — kiedy warto się na nie zdecydować?

Badanie ENG ma za zadanie sprawdzić prawidłową pracę nerwów i ich przewodnictwo do mięśni. Wykonanie badania zaleca się wszystkim osobom, u których występują zaburzenia w zakresie prawidłowej pracy nerwów. Kiedy dokładnie warto zdecydować się na to badanie?

Co to jest badanie ENG i kiedy się je wykonuje?

Badanie ENG to skrót od słowa elektroneurografia. Jest to badanie neurologiczne, polegające na sprawdzeniu właściwego działania nerwów obwodowych, czyli tych odpowiadających za poruszanie i czucie. Ich odpowiednia praca zapewnia sprawne poruszanie oraz mobilność. Badanie ENG w Gdyni oraz innych miastach, zlecane jest przez neurologa po uprzednim, obszernym wywiadzie z pacjentem. Wskazaniem jest przede wszystkim zauważenie niepokojących zmian w zachowaniu nerwów, które mogą objawiać się poprzez drganie lub częste, niekontrolowane skurcze mięśni, mrowienie, czy drętwienie. Żadna z takich dolegliwości nie powinna być bagatelizowana, ponieważ mogą one być objawem poważnej choroby.

Na czym polega badanie ENG?

Badanie ENG polega na stymulacji nerwów specjalnymi elektrodami i sprawdzeniu odpowiedniej reakcji na bodziec. Pierwsza elektroda wysyła impuls prądu o niskim natężeniu i słabej częstotliwości, a druga elektroda go odbiera. Badanie wskazuje czas oraz siłę przewodzenia nerwowego i pozwala wykryć wszelkie odchylenia od normy. Wynik badania uzyskuje się natychmiast, dzięki czemu lekarz może od razu przeanalizować stan nerwów oraz zalecić dalsze leczenie lub rehabilitację. W przypadku, gdy lekarz ma wątpliwości co do diagnozy lub podejrzewa schorzenie neurologiczne wymagające bardziej złożonej diagnostyki, może zalecić dalsze konsultacje i badania. W przypadku podejrzenia chorób związanych z pracą mózgu może skierować pacjenta np. na elektroencefalografię. Tzw. badanie EEG w Gdyni i okolicach wykonywane jest przez specjalistów neurologów i pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości w obrębie ośrodka nerwowego.