Termomodernizacja – to wyraz, który coraz częściej jest widoczny na tablicach informacyjnych stojących obok remontowanych budynków. Termomodernizacja oznacza podwyższenie standardu energetycznego, czyli mówiąc potocznie ocieplenie budynków.

Pozwala w skali kraju zaoszczędzić 6 milionów ton węgla rocznie. Termomodernizacji poddawane są stare budynki oraz siedziby obiektów ważnych społecznie: ośrodków zdrowia, szkół, bibliotek, domów kultury, urzędów gminy i miasta. W Polsce dominuje budownictwo jednorodzinne, ale aż 20% domów jednorodzinnych powstało przed 1944 rokiem, a kolejne 50% w latach 1945-1988.

Zaledwie niecałe 10% budynków jednorodzinnych powstało w XXI wieku, kiedy to normy energetyczne były wyższe. Ocieplenie budynku oznacza zmniejszenie używanego rocznie opału o połowę, co daje znaczące oszczędności dla właściciela i ogranicza zanieczyszczenie środowiska. Termomodernizacja domu jednorodzinnego, obejmująca ocieplenie ścian i dachu oraz wymianę okien, to spory koszt jednorazowej inwestycji, ok. 22 tys. złotych, ale pozwala zmniejszyć wydatki na ogrzewanie nawet o 60% i stosunkowo szybko zwraca się.

Koszty termomodernizacji zależą od wielkości domu i jego wieku. Koszty ocieplenia budynków z lat 60-tych i 70-tych zwracają się po siedmiu latach. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje uruchomienie funduszy na dofinansowanie termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Szczegóły innowacyjnego projektu będą podane do wiadomości opinii publicznej za jakiś czas.

Lepiej zainwestować w ogrzewanie czy w ocieplanie budynku?

Dawniej, ilekroć nastawał sezon grzewczy, każdy właściciel budynku stawał przed nie lada wyzwaniem. Ceny węgla rosły i wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, nie wspominając o konieczności przetransportowania go w odpowiednie miejsce składowania, oraz o konieczności posiadani takiego miejsca, którym najczęściej jest piwnica.

Alternatywą dla węgla jest drewno, które, choć tańsze, jest również mniej wydajne. Osoby uboższe lub skąpe palą w piecach byle czym, zatruwając atmosferę w okolicy i przy okazji łamiąc obowiązujące prawo. Stosunkowo tanio wychodzi ogrzewanie budynku gazem, jednak najpierw trzeba zamontować odpowiedni piec.

Poza tym, biorąc pod uwagę obecną niestabilną sytuację polityczną, nigdy nie wiadomo, czy gaz znacznie nie zdrożeje lub nie zostanie nam odcięty. Można również zainwestować w kolektory słoneczne, jest to jednak przedsięwzięcie drogie i potrzeba wielu lat, aby poniesione koszty się nam zwróciły.

Dobrym rozwiązaniem jest ocieplenie budynku, czyli nałożenie na zewnętrzne ściany warstwy izolacyjnej ograniczającej ubytek ciepła. Dzisiaj jest to popularna metoda na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem, nieważne, jakiego używa się paliwa.

Spółdzielnie mieszkaniowe ocieplają bloki, często przy okazji malując je na weselsze kolory, na podobną zmianę decydują się właściciele prywatnych domów i budynków użyteczności publicznej. Technologia dociepleń również cały czas się rozwija – na rynku dostępne są coraz prostsze i tańsze metody docieplania budynków.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułDobre miejsca na nocleg
Następny artykułMieszkanie na kredyt