Czym jest i jak działa zmywarka tunelowa?

zmywarka tunelowa

Współcześnie lokale gastronomiczne muszą sprostać wielu wyzwaniom. Coraz większa liczba osób korzystających z tego typu usług sprawia, że różnica między czasem potrzebnym na obsłużenie pojedynczego klienta, a takim, jaki można mu poświęcić, niebezpiecznie się zwiększa. W takim przypadku ważne są również koszty działalności. Zatrudnianie coraz to nowych pracowników być może jest rozwiązaniem, jednakże tylko tymczasowym i mogącym w dłuższej perspektywie generować straty. Nie mówiąc już o możliwej utracie jakości. Dlatego też, tak istotna w rozwoju nowoczesnych technologii jest automatyzacja. W jaki sposób można ją wdrożyć w naszej restauracji i czy jej elementem może być zmywarka tunelowa?

Komu się przyda zmywarka tunelowa?

O ile w małej i średniej gastronomii, ilość naczyń pozwala w pewnych przypadkach na rezygnację z maszyn myjących, o tyle w przypadku dużych restauracji, hoteli czy też stołówek pracowniczych takie rozwiązanie raczej nie wchodzi w grę. Aby zachować tempo pracy oraz wysoki standard czyszczenia, konieczne by było w takich lokalach zatrudnienie dodatkowych osób do pomocy, co tym samym wiązałoby się z powstaniem sporych kosztów. Im więcej naczyń dziennie przewija się przez kuchnię, tym bardziej zasadny jest wybór zmywarki tunelowej. Dzięki konstrukcji modułowej ich wielkość możemy dostosować do powierzchni naszego lokalu. Jeśli wspomnimy również o jakości czyszczenia, która dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii pozwala osiągnąć wysoki standard czystości i ograniczyć rozwój drobnoustrojów okazuje się, iż zmywarki tunelowe to sprzęt niezbędny w każdym większym zakładzie gastronomicznym, ceniącym sobie szybkość i jakość działania oraz zdrowie i komfort klientów.

Zalety zmywarki tunelowej

Do głównych zalet korzystania ze zmywarek tunelowych należy przede wszystkim jakość czyszczenia. Dzięki zastosowaniu gorącej wody oraz odpowiednich detergentów nowoczesne maszyny czyszczące pozwalają osiągnąć o wiele lepsze efekty, niż w przypadku nawet najdokładniejszego mycia ręcznego. Ponadto, dzięki automatyzacji procesu, udało się ograniczyć czas mycia naczyń do minimum. Ma to również dodatkowe zalety w postaci zmniejszonej ilości wody oraz energii potrzebnej do dokładnego oczyszczenia większej ilości szkła lub talerzy. Co więcej, dzięki wspomnianemu zautomatyzowaniu procesu, zmywarki tunelowe mogą być bez problemu obsługiwane przez osoby nawet z minimalnym przeszkoleniem. Oczywiście należ zaznaczyć, że samo programowania zmywarek koszowych może być wykonane tylko i wyłącznie przez serwis, a nie przez pracowników.

O czym warto pamiętać decydując się na zmywarkę tunelową?

Zmywarki tunelowe to współcześnie najlepsze rozwiązanie dla dużych zakładów gastronomicznych. Dzięki nowoczesnym technologiom i skróceniu czasu potrzebnego na dokładne umycie naczyń, tego typu urządzania gwarantują wzrost wydajności i spadek kosztów w każdej kuchni przemysłowej.

Pamiętajmy jednak, że w zmywarki tunelowe są dedykowane do mycia konkretnych rodzajów naczyń i jedna zmywarka tunelowa nie można myć wszystkiego. Osobne maszyny dedykowane są do garnków, osobne do talerzy, osobne do szkła. Jeśli wybierzemy natomiast zmywarkę tunelową – koszową to możemy zastosować osobne kosze do szkła i osobne do naczyń. Na pewno nie umieścimy tam jednak garnków – do tego służy inna technologia.